Na wstępie pragnę podkreślić, że jesteś piękna! Zdecydowałaś się dać życie, odważyłaś się na szlachetny gest, podzielenia się sobą z kimś innym. Dla swojego dziecka jesteś bohaterką – nie zapominaj nigdy o tym! A dla siebie bądź dobra i wyrozumiała. 😊

Dzisiejszym tematem są rozstępy podczas ciąży. To głównie od naszych genów zależy, czy pojawią się, czy też nie. Jeśli Twoja mama lub babcia rozstępy posiadała -  istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie to podczas ciąży również Ciebie.
Czy jest to powód do obaw?
Absolutnie nie! :)
Warto zaakceptować to, co się z Tobą dzieje w tym niezwykłym czasie. Rozwija się w Tobie nowe życie. Dzieje się cud, który ma miejsce pod Twoim sercem. Jest to stan, za który warto jest być wdzięcznym i w jego trakcie odpowiednio się przygotować na nadchodzące zmiany. Dotyczące nie tylko nadejścia na świat nowego członka rodziny, ale także zmiany zachodzące w Twoim ciele i na nim. Dlatego dbanie o siebie jest ważne zawsze, o każdej porze dnia i nocy. W okresie ciąży szczególnie, ponieważ wtedy obdarzasz niezbędną troską nie tylko siebie 😊

Wracając do rozstępów – na szczęście geny nie są jedynym czynnikiem wpływającym za ich powstawanie, dlatego w mniejszym lub większym stopniu mamy na to wpływ. :) i to dobrze, bo zawsze warto o siebie dbać. Może skutkiem nie zawsze będzie wyczekiwany wizualny efekt, ale może np.: lepsze samopoczucie i dobry sen? Troska o samego siebie, zawsze przynosi pozytywy – trzeba tylko chcieć je dostrzec i czasem na nie po prostu poczekać. Każdy człowiek, organizm jest inny i to jest piękne!


"Najważniejszym elementem profilaktyki przeciwrozstępowej jest dbanie o elastyczność skóry." Takie zdanie możemy przeczytać w książce pt. "Naturalna Pielęgnacja" Marty Tyszko, wydawnictwa NATULI - dzieci są ważne. Ta pozycja to kopalnia wiedzy! Wyciągniesz z treści wiele przydatnych informacji. Ja dzisiaj poruszam tylko temat rozstępów, a to kropla w morzu wiedzy jaką przekazuje!

Co robić, aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów?

Najprostsza i zarazem najważniejsza czynność, do osiągnięcia tak naprawdę dla wszystkich - to spożywanie dużych ilości ciepłej wody. Nic odkrywczego, prawda? A jednak, tak bardzo pomijanego. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia dotyczy każdego, nie tylko kobiet w ciąży :) Warto wyrobić w sobie nawyk picia ciepłej wody zaraz po przebudzeniu, np.: 1 szklanka, oraz na około 20-30 min. przed każdym posiłkiem. Dlaczego tak? Niektórym lepiej się zorganizować, jeśli mają odnośnik do jakiegoś punktu dnia, np.: posiłku. (Tip: jeśli przygotowujesz posiłek i wiesz, że zajmie Ci około 20 minut, możesz w jego trakcie popijać sobie małymi łyczkami ciepłą wodę :)) 

A teraz odrobina matematyki :D Zakładając, że szklanka ma 250 ml, a Ty spożywasz 4 posiłki w ciągu dnia, to pijąc przed każdym posiłkiem ciepłą szklankę wody dostarczasz do swojego organizmu około 1l. 1l w postaci samej wody brzmi już nieźle prawda? :) Pozostałe uzupełnienie dziennej dawki płynów zorganizujesz sobie sama, czy to postaci zup, czy ziołowych naparów/herbatek – wierze w Ciebie! 😊


Kolejnym punktem, jest również działanie od środka - mianowicie pełnowartościowe posiłki w ciągu dnia. Znów niby nic odkrywczego, a wiele osób o tym zapomina. I znowu uniwersalna porada - nie tylko dla kobiet w ciąży. :) Ważne, aby na Twoim talerzu zagościły jak największe ilości warzyw i owoców. Nie zapominaj także o wartościowym źródle białka, tłuszczy i węglowodanów. 


Następnym nieodłącznym punktem profilaktyki przeciwrozstępowej jest masaż, najlepiej codzienny. Szczególną uwagę należy wówczas poświęcić piersiom, udom, biodrom, pośladkom i przede wszystkim Twojemu brzuszkowi. Podczas wyrabiania sobie rytuału wykonywania masażu, warto zaopatrzyć się w naturalne, nierafinowane masło bądź olej. Dobrze sprawdzi się masło shea, lub olej sezamowy, albo ze słodkich migdałów.


Na koniec kwintesencja – czynność, której nigdy nie powinno zabraknąć w Twoim życiu – ruch! Wybierz dowolną aktywność fizyczną (oczywiście po uprzedniej konsultacji z Twoim lekarzem), która będzie przystosowana, do Twojego aktualnego stanu. Spacer, joga, pilates czy aqua aerobik. Spokojne formy niezbędnego ruchu, skupienia, łączenia się ze swoim ciałem i jednocześnie z maleństwem.  


Podsumowując – jeśli wcześniej dbałaś o siebie w ten sposób to w zasadzie nie musisz nic nowego wdrażać do swojego życia 😊 brawa dla Ciebie, że potrafisz zatroszczyć się o siebie samą 😊 Teraz należy tylko trwać w wypracowanych już, dobrych nawykach. Jeśli natomiast, zapomniałaś o odpowiedniej ilości nawodnienia, wartościowych, pożywnych posiłkach, a ruchu miałaś niewiele – najwyższa pora by to zmienić 😊 W czasie ciąży stajesz się odpowiedzialna nie tylko za samą siebie, ale i za maleństwo, które w sobie nosisz. To jak zadbasz o siebie, będzie miało odzwierciedlenie w postaci troski o Twoje dziecko.